SSRKs årliga Club Show, gick år 2022 den 28 maj i Västernorrland,
i Ånäsparken, Kovland, strax norr om Sundsvall.
Utställningen är ett samarrangemang mellan avdelningen och huvudstyrelsen.

Fotograf Marita Björling
Klicka på varje foto så
blir det mkt större.

Best in Show
- utställningens vackraste hund

Domare Eva Nielsen o Petra Junehall

  1. Ch Caci's Brother In Arms (flat)
  2. Ch Ängblommans Did It (welsh)


Bästa Retriever

Domare Eva Nielsen

  1. Ch Caci's Brother In Arms (flat)
    Äg Carina Östman, Borlänge3
  2. Ch Dewmist Dawson Creek (gold)
    äg Annica Rydell, Vallentuna
  3. Hawklet's Made it With A Twist (lab)
    Caroline Christensen, Rimbo
  4. Tollarbos Malliga Yes (tollare)
    Äg Eleonor Boeng, Härnösand


Bästa Spaniel
Domare Petra Junehall

  1. Ch Ängblomman's Did It (welsh)
    Äg Camilla Engblom, Stöde
  2. Cloette's Ain't No Saint (eng springer)
    Äg Liselotte Glantz, Sundsvall
  3. Caci's Choose To Share (am cocker)
    Äg Kristina Tullners, Rätan
  4. Paisley's Sweet Harmony (cocker)
    Äg Ann-Christine Nyman, Torpshammar


Bäst i motsatt kön (BIM)
Domare Zorica Blomqist

  1. Ch Caci's I'm Just Smashing (flat)
    Äg Carina Östman, Borlänge
  2. Caci's Champagne Bubbles (amris)
    Äg Caroline Lundqvist, Gustafs
  3. Ängsblomman's Fabulous As Few (welsh)
    Äg Camilla Engblom, Stöde
  4.  Ingmos Numero Uno (labrador)
    Äg Susanne Ekstedt, Vattholma


Bästa Junior
Domare Patrik Ragnarsson

  1. Caci's Captain Marvel (flat)
    Äg Susanne Bergh, Grythyttan
  2. Ängblomman's Fabulous Few (welsh)
    Äg Camilla Engblom, Stöde
  3. Kapplandet's Wei Qi Weila (golden)
    Äg Annica Jonsson, Bonässund
  4.  Froxfield In The Seventh Heaven (labbe)
    Äg Håkan Dahlin, Vallentuna


Bästa Jaktmerieterad
Domare Eva Nielsen

  1. xx
  2. xx
  3. xx
  4. xx



Bästa Veteran
Domare Petra Junehall

  1. Ch Dewmist Dawson Creek (gold)
    äg Annica Rydell, Vallentuna
  2. Caci's Check Out For me (amris)
    Äg Christina Tullners, Rätan
  3. Ch Eastfarm's Right Hete Right Now (flat)
    Äg Gudrun Jonsson, Sundsvall
  4. Ch Finnlidens His Majesty (springer)
    Äg Annika Sanchez, Njurunda


Bästa Uppfödargrupp
Domare Patrik Ragnarsson

  1. Caci's knl, Carina Östman, Mikael Persson, Caroline Lundqvist, Borlänge (flat)
  2. Caci's knl, Carina Östman, Mikael Persson, Caroline Lundqvist, Borlänge (amris)
  3. Sangolds knl, Lena o Christer Flodfält, Tyresö (golden)


BIS Valp I (4-6 mån)
Domare Petra Junehall

  1. Andycap Hard Copy (labrador)
    Äg Håkan Dahlin, Vallentuna
  2. Guldruschen's Island In The Sun (golden)
    Äg Ulrika Eriksson, Liden
  3. Line Sam Original Lady (cocker)
    Äg Viktoria Lehnberg, Sundsvall
  4. Skeppartorps King Caspar (flat)
    Äg Nina Westin, Arnäsvall


BIS Valp II (7-9 mån)
Domare Zorica Blomvist

  1. Barecho bring Me Flowers (springer)
    Äg Louise Tjernberg, Indal
  2. Scenick's Sea Breee (labbe)
    Äg Patricia Brundin, Fellingsbro

Jaktklassen kommer lite senare.

Klicka på varje foto så öppnar
de sig i större format.

Vi framför vårt varma tack till alla inblandade i SSRKs Club Show - funktionärer och domare, utställare och publik. Och inte minst våra sponsorer Agria, Royal Canin, Scandic, Conembly, Attigården och Let's Swing.
Nästa år har vi dubbelutställning i Örnsköldsvik, så välkommen tillbaka.
Avdelningsstyrelsen